Unihokej – Sport, który pomoże poprawić zdrowie

Unihokej został wprowadzony do Polski ponad dwie dekady temu.

W 2000 roku Polska wysłała swoją pierwszą narodową drużynę unihokeja, aby wzięła udział w pierwszych Mistrzostwach Świata w unihokeju, które odbyły się w Norwegii.

Od tego czasu popularność tego sportu wzrosła i obecnie jest on szeroko uprawiany zarówno w trybie zawodowym, jak i rekreacyjnym.

Ten szybki sport halowy, łączący elementy hokeja na lodzie z innymi sportami zespołowymi, takimi jak piłka nożna i koszykówka, zadebiutuje w tym miesiącu na Igrzyskach SEA.

Rozgrywany jest pomiędzy dwoma drużynami po sześciu graczy każda. Każdy gracz ma przy sobie kij do unihokeja.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie grają w unihokeja. Po pierwsze, jest zabawny i łatwy do opanowania.

Jest to korzystne, gdy uczestnicy sportu zespołowego dobrze się bawią, powiedział Roger Żółtowski, członek Polskiego Związku Unihokeja. Jeśli tak, to nie są oni tylko zajęci intensywnymi ćwiczeniami, w które są zaangażowani.

Gra w unihokeja niesie ze sobą również wiele korzyści dla zdrowia.

Trening jest intensywny, z wieloma krótkimi sprintami i zmianami kierunku, które powodują pompowanie serca, powiedział Roger Żółtowski. Taka długotrwała aktywność fizyczna o wysokiej intensywności jest korzystna dla zdrowia serca.

Sport pomaga również budować mięśnie, wytrzymałość i kondycję, powiedział. Gracze rozwijają siłę eksplozywną, wytrzymałość sercowo-naczyniową i mięśniową, a także poprawiają swoją zwinność, ponieważ gra wymaga od nich szybkiej zmiany kierunku.

zdjecie osób grających w unihokeja

Korzyści dla kobiet

Najnowsze badanie wykazało, że gra w unihokeja może pomóc kobietom obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko udaru.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii odkryli, że sporty zespołowe, takie jak unihokej, mogą pomóc w uzupełnieniu ubytku estrogenu u kobiet w okresie menopauzy, co z kolei poprawia zdrowie ich serca.

Kiedy kobiety wchodzą w okres menopauzy, ich poziom estrogenu spada, co naraża je na ryzyko chorób serca.

Dwadzieścia trzy kobiety, które były w okresie przedmenopauzalnym lub niedawno przeszły transformację, zostały poddane testom przed i po 12-tygodniowym okresie treningowym, podczas którego grały w unihokeja dwa razy w tygodniu.

Badanie, opublikowane w The American Journal Of Physiology w zeszłym roku, wykazało, że po zaledwie 12 tygodniach dwutygodniowych sesji treningowych poprawiły się warunki fizyczne kobiet.

Naukowcy zauważyli, że wysoka intensywność gry jest jednym z głównych powodów, dla których kobiety były w stanie osiągnąć duże korzyści zdrowotne w krótkim czasie.

Ich ciśnienie krwi zostało obniżone o 4 mmHg, co odpowiadało 40 procentom niższemu ryzyku udaru.

Ponadto, nastąpił 20-procentowy spadek markerów związanych z miażdżycą tętnic, czyli stanem, w którym tętnice twardnieją.

Należy również wspomnieć, że regularna aktywność fizyczna sprzyja utracie wagi oraz poprawie metabolizmu i przemiany materii.

Poza korzyściami, gracz powinien zawsze odpowiednio się rozgrzać przed rozpoczęciem akcji.

Istnieją dwie główne fazy, powiedział Roger Żółtowski. Pierwsza faza składa się z lekkich ćwiczeń aerobowych, takich jak jogging, statyczne i dynamiczne rozciąganie oraz ćwiczenia przygotowujące ciało, krótkie sprinty i ćwiczenia zręcznościowe.

Druga faza obejmuje ćwiczenia specyficzne dla gry, takie jak strzelanie z półkola i strzelanie zygzakiem, powiedział.

Więzi społeczne

Kiedy narodowy unihokeista Łukasz Chlebda miał 13 lat, został wprowadzony do gry przez kolegę z klasy w Northbrooks Secondary School.

25-latek gra w unihokeja od trzech do czterech razy w tygodniu, a gdy rozpoczęły się treningi do Igrzysk SEA, częstotliwość ta wzrosła do pięciu razy w tygodniu. Każda sesja trwa około 21/2 godziny.

W weekendy gra również w hokeja na trawie.

„Hokej pomógł mi zwiększyć sprawność fizyczną, a także udoskonalić pewne zagrania taktyczne, które mogę wykorzystać w unihokeju” – powiedział menedżer handlu detalicznego.

Jednak najtrudniejszą częścią treningu nie jest aspekt fizyczny, ale psychiczna wytrzymałość, która pozwala na kontynuowanie gry, gdy pojawia się zmęczenie.

„W unihokeju trzeba szybko podejmować decyzje dotyczące piłki, ponieważ tempo jest naprawdę szybkie”.

Z powodu gry w unihokeja doznał zarówno mniejszych, jak i większych urazów, takich jak problemy ze stawami, naciągnięcia mięśni i złamania.

„Zazwyczaj urazy występują po kolizjach z innymi graczami i upadkach przy dużej prędkości” – powiedział.

Ale kontuzje nie powstrzymają go od uprawiania tego sportu w najbliższym czasie.

„Cieszę się szybkością i emocjami, które zapewnia gra,” powiedział.

Badanie przeprowadzone przez Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) pokazało, że regularne trenowanie tego sportu może znacznie pomóc w kwestii zdrowia mentalnego oraz walki z depresją.

Podoba mu się również tworzenie więzi społecznych przed i po meczach.

„Budujemy przyjaźnie i dobrze się bawimy grając razem”.

Możesz go złapać w akcji z narodową drużyną unihokeja dzisiaj w Polskiej Akademii Unihokeja.

sprzęt do unihokeja

Ruchy na rozgrzewkę

Krajowy unihokeista Łukasz Chlebda demonstruje swoje ruchy rozgrzewkowe.

Rozciąganie boczne

Przesuń prawą nogę nad lewą i przenieś ciężar ciała na lewą stopę. Wyciągnij obie ręce w prawą stronę.

Powinieneś poczuć rozciąganie w lewym mięśniu skośnym brzucha i prawej nodze.

Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund i powtórz na drugą stronę.

Rozciąganie ścięgien udowych

Usiądź z prawą nogą wyciągniętą przed siebie i lewą nogą zgiętą, opierając lewą stopę o prawe wewnętrzne udo.

Pochyl się do przodu z bioder, utrzymując plecy prosto i sięgnij do prawej stopy. Złap się za czubek prawej stopy. Powinieneś poczuć rozciąganie w ścięgnie.

Przytrzymaj przez 30 sekund. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

Wypad i skrętoskłony

Zrób krok do przodu prawą nogą i zegnij ją w kolanie pod kątem 90 stopni, zostawiając lewą nogę za sobą, a lewe kolano na podłodze.

Wyciągnij ręce przed siebie. Skręć tułów o 90 stopni w lewą stronę. Lewe ramię powinno być wyciągnięte, a prawa ręka nad klatką piersiową. Utrzymaj tę pozycję przez 15 sekund, powtórz 10 razy. Zrób to samo na lewą stronę.

Wypady i rozciąganie

Zrób krok do przodu prawą nogą i zegnij ją w kolanie pod kątem 90 stopni, pozostawiając lewą nogę za sobą, a lewe kolano na podłodze.

Utrzymując prawe kolano zgięte, wyciągnij prawe ramię w górę nad głowę i rozciągnij się w lewo, aż poczujesz rozciąganie w prawym mięśniu skośnym brzucha.

Utrzymaj tę pozycję przez 15 sekund i powtórz 10 razy. Wykonaj to samo na lewą stronę.

Wspinaczka górska

Rozpocznij w pozycji do pompek z rękami bezpośrednio pod klatką piersiową, ramiona wyprostowane i rozstawione na szerokość barków.

Twoje ciało powinno tworzyć linię prostą od barków do kostek. Unieś prawą stopę z podłogi i powoli podnieś kolano tak blisko klatki piersiowej, jak to tylko możliwe.

Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo z lewą nogą.

Wykonuj naprzemiennie obie nogi szybko przez 30 sekund.

Boczna deska

Połóż się na lewym boku z wyprostowanymi kolanami. Podeprzyj górną część ciała na lewym łokciu i przedramieniu.

Unieś biodra, aż Twoje ciało utworzy linię prostą od kostek do ramion.

Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund i powtórz 10 razy. Wykonaj to samo na prawą stronę.