Trzydziestolatkowie powinni się badać!
Wielu młodych ludzi, wchodzących dopiero w dojrzałość, nie zaprząta sobie głów zdrowiem, a już bardzo rzadko myślą o nim ci, którzy się dobrze czują. Tymczasem, zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi, w tym nowotworami, cukrzycą i dysfunkcjami krążenia, dotyczą także osób po 30. roku życia. Tylko regularne badania profilaktyczne są w stanie wykryć choroby we wczesnym stadium i im zapobiegać.
W natłoku codziennych obowiązków, współcześni trzydziestolatkowie nie mają czasu na wiele ważnych spraw. Po zmęczeniu pracą, intensywnym życiu rodzinnym czy towarzyskim, raz na jakiś czas, decydują się na odpoczynek, często kojarzony w tym wieku z czasem, kiedy sięga się po używki i zarywa noce. Wielu młodych ludzi popada wówczas w refleksję, że muszą więcej o siebie dbać, że wiek wymusza na nich zdrowszy tryb życia, najlepiej połączony z jakąś formą rozsądnej aktywności typu jogging, fitness, rower czy jogę, najlepiej w połączeniu z jakąś modną dietą.
Tymczasem nie jest to takie proste, a decyzje o zmianie trybu życia zawsze wiążą się z konsekwencjami w fizjologii człowieka – zarówno diety, jak i wysiłek fizyczny oddziałują na organizm, który wymaga zmierzenia jego parametrów, by zyskać pewność, że wszystko jest w porządku.
Załóżmy, że aktywność fizyczna jest dla trzydziestolatka synonimem zdrowia. Mogłoby się wydawać, że wystarczy cieszyć się zdrowiem i faktem, że jesteśmy tak skonstruowani, że uwielbiamy sport, którego uprawianie jest przecież gwarancją zdrowia. Czy na pewno? Jeśli chcemy uzyskiwać dobre wyniki w odpowiedzialny sposób, musimy zdobyć pewność, że uprawiana przez nas dyscyplina nie koliduje z naszym stanem zdrowia. Dlatego badania profilaktyczne powinien wykonać każdy, kto decyduje się na regularne uprawianie jakiegokolwiek sportu. Wielu trzydziestolatków albo o tym nie wie, albo zapomina.
Co więcej, młodzi ludzie często decydują się na wyczynowe uprawianie sportu, a to wymaga silnych i zdrowych organizmów. Osoby, poświęcające dużo czasu na aktywność fizyczną, powinny cyklicznie i częściej niż raz do roku badać swój organizm, aby sprawdzić, w jaki sposób organizm reaguje na dużą ilość wysiłku fizycznego, a także – jak radzi sobie z przetrenowaniem.
Badanie profilaktyczne dla trzydziestolatków jest proste i nie trwa długo. Wystarczy oddać do badania mocz i dać sobie pobrać próbkę krwi. Jeśli badany nie wymaga specjalistycznych badań, wynikających z posiadanych i już rozpoznanych chorób, trwa kilka minut.
W ramach badań realizowane są: morfologia krwi, OB, glukoza, CRP, ASPAT, ALAT, GGTP, bilirubina, sód, potas, magnez, wapń, żelazo, TSH, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, profil lipidowy. Wszystkie wymienione badania są wystarczające, by potwierdzić lub wykluczyć nieprawidłowości występujące w nerkach, wątrobie i innych narządach i układach młodego organizmu.
Warto zaznaczyć, że czasem istnieją przesłanki, by wykonać dodatkowe badania, poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące np. nagłych huśtawek nastroju, osłabienia, nerwowości czy nawet agresji. O takich symptomach warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować nas dodatkowo na badania hormonalne. Zdarza się bowiem, że zdrowy metabolizm, dobry nastrój, a nawet płodność zostają zakłócone przez problemy hormonalne, które – co prawda – częściej zdarzają się kobietom, ale cierpi na nie także wielu mężczyzn. Profilaktyka w zakresie gospodarki hormonalnej jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uniknąć wielu uciążliwych chorób.
Mówienie o symptomach, jakie nie pojawiły się dotychczas, to niezwykle ważny element konsultacji z lekarzem. Poczucie zmęczenia, ból w mostku czy też ból lewej ręki mogą być sygnałami chorób serca lub układu krążenia. Nie bez znaczenia jest też wątroba, która jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Istotną jej funkcją jest wychwytywanie, przetwarzanie i neutralizowanie substancji toksycznych, dlatego organ ten narażony jest na uszkodzenia, w efekcie mogą prowadzące do marskości lub zmian nowotworowych. Stąd badania profilaktyczne koncentrują się w wystarczającym stopniu na sprawdzeniu ogólnej kondycji wielu narządów. Dopiero pierwsze wyniki dają ogólny obraz, który w razie konieczności doprecyzowuje się w trakcie badań specjalistycznych.