Martwisz się o swoją psychikę? Zacznij od zbadania tarczycy
Chora tarczyca może zamienić życie człowieka i jego otoczenia w piekło. Niekontrolowane wybuchy złości, rozdrażnienie z powodu drobiazgów, a do tego problemy z wagą, brak snu, nadmierna potliwość to tylko niektóre z objawów chorej tarczycy – problemu, który można nazwać cywilizacyjnym i dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Tarczyca to mały, ale bardzo ważny gruczoł, usytuowany w okolicach szyi. Jego rolą jest produkcja hormonów, które odpowiadają za przemianę materii, nastrój i poziom życiowej energii. Tarczyca ma wpływ na układy: kostno-szkieletowy, nerwowy, za wydzielanie hormonu wzrostu oraz hormonów płciowych. Prawidłowa praca tarczycy reguluje też poziom wielu pierwiastków we krwi. Organ ten współpracuje z przysadką mózgową i odpowiada za gospodarkę jodem. Jeśli tarczyca zaczyna chorować, zmiany widoczne są na poziomie funkcjonowania całego ciała i psychiki. Wiele objawów chorej tarczycy można pomylić z nerwicą czy depresją (w zależności od rodzaju choroby). Ofiarami tarczycy są 4 osoby na 100 (kobiety chorują na nią zdecydowanie częściej), co sprawia, że choroby z nią związane można uznać za problem współczesnej cywilizacji.
Choroby ta często niedostrzeżona, nierozpoznana, potrafi zniszczyć życie wielu ludzi – nie tylko chorych, ale także z ich otoczenia. Często jej objawy przypisuje się stresowi lub zmęczeniu. Zdarza się, że wiele lat nieleczona, może być źródłem psychoz lub głębokiej depresji.
Na choroby tarczycy zapadają głównie kobiety po 40. roku życia, choć oczywiście nie jest to regułą i zdarza się też w innych przypadkach. Coraz częściej też dysfunkcje związane z zaburzeniem pracy tarczycy dotykają mężczyzn. Tymczasem lekarze rzadko tarczycowe objawy utożsamiają z zaburzeniami tego gruczołu u przedstawicieli płci męskiej.
Jeśli chodzi o objawy, to paradoksalnie przypominają one te, które występują u kobiet. Przy niedoczynności należy zwrócić uwagę na: nadpobudliwość, potliwość, kołatanie serca, duszności, osłabienie fizyczne i psychiczne, utrata wagi, wytrzeszcz oczu, drżące ręce, bezsenność. Mężczyznom często towarzyszy obniżone libido oraz zaburzenia potencji.
Z kolei, jeśli chodzi o niedoczynność, najważniejsze objawy to: bóle stawów, uczucie zmęczenia, problemy z pamięcią i koncentracją, obniżenie nastroju, problemy ze skórą i włosami, nadwaga, chrypa i zmieniony głos, zaparcia, problemy z sercem.
Popularną współcześnie chorobą tarczycy jest jej przewlekłe zapalenie (tzw. Hashimoto). To choroba autoimmunologiczna, polegająca na tym, że organizm osoby chorej identyfikuje gruczoł jako zagrożenia, wytwarzając przeciwciała do jej zwalczania. W efekcie dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jeśli chodzi o objawy, są one podobne do tego, co dzieje się z organizmem przy niedoczynności tarczycy. Chorym towarzyszy najczęściej dojmujące uczucie senności, zmiany temperatury ciała (raz zimno, raz gorąco), wolniejsza praca serca, bladość skóry i zwiększona masa ciała.
Mimo tego, że tak wielu ludzi choruje na tarczycę, wciąż trudno się ją diagnozuje. Wiele kobiet doświadczyło prób leczenia się na wiele schorzeń, zanim trafiły na właściwą diagnozę. Zanim dotarły do endokrynologa, odwiedziły psychiatrę, kardiologa, gastrologa i innych lekarzy. Tymczasem samo leczenie nie jest uciążliwe. Leki normujące poziom hormonów zażywa się zwykle raz dziennie, a efekty są widoczne już po kilku tygodniach. Zdarza się, że leczeniu musi towarzyszyć zabieg chirurgiczny, choć nie jest on zwykle ryzykowny.
Co ciekawe i być może stanowić będzie dobrą przesłankę za tym, by jednak zdecydować się na profilaktyczne badanie tarczycy – naukowcy twierdzą, że niski poziom hormonów tarczycy jest receptą na długowieczność.