Badania profilaktyczne ratują życie
Przeciętny Polak, zapytany o to, co składa się na zdrowy styl życia odpowiada, że dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, zdrowy, długi sen, a także zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Właściwie nikt nie umieszcza na tej liście regularnej kontroli stanu swojego zdrowia, co jest niestety – nie tylko nierozsądnym, ale wręcz szkodliwym podejściem do siebie i swojego organizmu.
Niezależnie od tego, jak bardzo wydaje nam się, że zdrowo i higienicznie żyjemy, współczesny, myślący człowiek musi regularnie się badać. Także dieta i aktywność sportowa wymagają monitorowania organizmu pod względem zdrowotnym. Tymczasem w biegu codziennych spraw i obowiązków zapominamy o sobie.
Może tak się zdarzyć, że nie odczuwamy żadnych dolegliwości, ciała nie dają nam żadnych wyraźnych albo czytelnych dla nas symptomów, a choroba rozwija się. Stąd tak wiele kampanii społecznych koncentruje się współcześnie na przypominaniu nam, że i dlaczego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna i realizowanie cyklicznych badań. Pozwalają one bowiem wychwycić wiele zagrożeń pojawiających się we wczesnym stadium i całkowicie je wyleczyć.
Ogólne badanie profilaktyczne, zarówno dla kobiet, jak mężczyzn, skupia się na sprawdzeniu kilku podstawowych parametrów, analizowanych w laboratorium po pobraniu próbek krwi i moczu pacjenta. Nie kosztuje to nas dużo czasu, bo zaledwie kilka minut. Kilka minut w roku, aby uratować swoje życie, to nie jest duże poświęcenie, a wielu ludzi wciąż tego nie robi.
Tymczasem badania profilaktyczne sprawdzają parametry, które są w stanie zobrazować całe spektrum funkcjonowania naszych organizmów. Analiza laboratoryjna, dotycząca najbardziej ogólnych parametrów ciała, koncentruje się na: morfologii krwi, sprawdzeniu OB, glukozy, bilirubiny, mikroelementów (sód, potas, magnez, wapń, żelazo), TSH, mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego; określa się też CRP, ASPAT, GGTP oraz profil lipidowy.
Badania profilaktyczne co najmniej raz do roku powinien realizować człowiek, który czuje się w pełni zdrowy. Tymczasem omijają je nawet osoby, które doświadczają niepokojących objawów, do których zaliczyć można: bóle brzucha lub w klatce piersiowej, powiększenie obwodu brzucha bez wyraźnej przyczyny, bladość skóry, senność, osłabienie, depresję, obrzęki, guzy, zgrubienia, chwilowe utraty przytomności i wiele innych. Takie reakcje organizmu powinny być dla nas znakiem, że dzieje się coś, co należy niezwłocznie sprawdzić.
Częściej niż raz do roku badać się profilaktycznie powinny osoby, które uprawiają sport i zależy im na aktywności fizycznej. Teoretycznie można by powiedzieć, że najlepszy prezent, jaki dajemy swojemu organizmowi, to zdrowy styl życia. Niestety, musimy też pamiętać, że nie jesteśmy specjalistami od medycyny, by samodzielnie oceniać, w jaki sposób dieta czy też sport oddziałują na nasze organizmy.
Aktywność fizyczna mus być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Zbyt intensywne treningi mogą np. obciążać mięśnie, jednocześnie powodując silny przyrost tempa metabolizmu. Z kolei, nieodpowiednia dla nas dieta może natomiast doprowadzić do przybrania masy ciała lub – niedożywienia. O równowadze biologicznej organizmu poinformują nas jedynie badania profilaktyczne, które powinny być dla nas jak nawyk.
Istotne jest także, by podkreślić, że badania ogólne, są przeznaczone nie tylko dla dorosłych. Tak samo powinna je wykonywać młodzież i dzieci. Szczególnie dziecko należy badać bardzo regularnie i to nawet częściej niż raz do roku. Tylko taki sposób kontroli stanu jego zdrowia jest w stanie zapewnić mu ochronę i bezpieczeństwo. Wiele poważnych chorób cywilizacyjnych dotyka coraz częściej najmłodszych pacjentów, więc nie wolno lekceważyć najdrobniejszych oznak, które mówią, że w małym organizmie coś się dzieje.
Należy podkreślić także, że wyniki badań profilaktycznych każdorazowo należy skonsultować z lekarzem. Tylko on bowiem może postawić odpowiednią diagnozę, kierując nas na dalsze badania albo terapię. Poza badaniami tego typu, warto co jakiś czas także profilaktycznie wybrać się do stomatologa i okulisty, a kobiety także do ginekologa.